UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Bar » Region Bar » Czarnogóra
Wakacje


Bar położony jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w odległości około 65 km na południowy - zachód od Podgoricy. Jest bardzo ważnym ośrodkiem komunikacyjnym ze względu na znajdujący się tam największy port morski w...
 Wakacje


Bar położony jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w odległości około 65 km na południowy - zachód od Podgoricy. Jest bardzo ważnym ośrodkiem komunikacyjnym ze względu na znajdujący się tam największy port morski w Czarnogórze. Ostatnio Bar stał się interesującym celem podróży, a sama turystyka stanowi główny sektor gospodarki miasta. W czasie wakacji warto zwiedzić najważniejsze zabytki Baru: pozostałości twierdzy z VIII wieku, pałaców i świątyń. Najlepiej zachowane są: wieża zegarowa i cytadela. Miłośnicy historii powinni zobaczyć pozostałości po katedrze Św. Jerzego oraz ruiny meczetu z XVII wieku. Dodatkowo zaledwie kilka kilometrów od miasta znajduje się duży kompleks klasztoru Matki Ratac należącej do Zakonu Benedyktynów. W pobliskiej miejscowości Sutomore położona jest twierdza Nehaj, którą niegdyś zamieszkiwali Wenecjanie i Turcy.

Bar w porównaniu do innych nadmorskich miejscowości jest wyjątkowy pod względem ilości dostępnych sportów wodnych oraz wycieczek. Bardzo ciekawymi atrakcjami są wycieczki nurkowe do zatopionych w zatoce statków.


Apartamenty


Miejscowość Bar słynie z dużej liczby apartamentów. Są to m.in.: czterogwiazdkowe apartamenty "BB LUX", Bojanic, Djulamerovic i inne. Pierwsze z nich zawierają pełne wyposażenie - klimatyzację, łazienkę, kuchnię, taras, telewizor plazmowy, DVD, komputer oraz łącze internetowe, a także pralkę, suszarkę i prywatny parking. Jedyne czego tutaj brakuje to widok na morze, jednakże do najbliższej plaży jest 150 metrów. Apartamenty "BB LUX" położone są 2 km od centrum miasta Bar. Najtańszy apartament kosztuje 25 euro i posiada: dwa łóżka, korytarz, kuchnię, taras i łazienkę.

Apartamenty Bojanic usytuowane są 1,5 km od centrum miasta oraz 250 metrów od plaży. Najbliżej centrum oraz przy samej plaży znajdują się apartamenty Djulamerovic. Apartament składa się z salonu wyposażonego w sprzęt TV i DVD, klimatyzacji, kuchni, pokoju zawierającego 3 łóżka oraz balkonu. Istnieje także dostęp do parkingu. Dużym plusem jest widok na morze. Cena waha się od 30 do 50 euro w zależności od mieszkania.


Kwatery


Miejscowość Bar oferuje wiele możliwości zakwaterowania. Istnieją prywatne kwatery - mieszkania (wille). Przykładowo są to: Willa Arabela, Willa Perla Montenegro, Willa Rezidencija. Willa Arabela jest nowoczesnym obiektem o wysokim standardzie. Posiada ona apartamenty 2 i 5 - osobowe. W każdym apartamencie jest kuchnia, łazienka oraz balkon. Willa położona jest 2 km od centrum, w odległości 100 metrów od plaży, max 200 metrów od restauracji, baru oraz dyskoteki i 0,5 km od pola minigolfowego.

Willa Perla Montenegro jest położona najbliżej centrum (około 200 metrów). Odległość do plaży wynosi 100 metrów, natomiast do restauracji, baru i dyskoteki jest około 0,5 km. Willa oferuje 19 w pełni wyposażonych mieszkań, z których każde posiada od 2 do 4 łóżek, kuchnię, łazienkę, a także taras z widokiem na morze. Poza tym każde mieszkanie jest wyposażone w klimatyzator, telewizor oraz szafę.


Pogoda


Najwyższe temperatury występują od czerwca do września. W lipcu oraz w sierpniu mogą one oscylować nawet w granicach 27 - 28°C. Poza sezonem temperatury są dużo niższe, przykładowo w maju mogą wynosić zaledwie 15°C. Zimą jednakże nie schodzą poniżej 6 -7°C. Temperatura wody przez cały rok jest wyższa niż 12°C, a w lipcu i sierpniu dochodzi aż do 23°C. W lipcu występuje największa liczba godzin nasłonecznienia.


Ceny, waluta


W Czarnogórze wprowadzono jednolitą walutę - euro, jednakże można także płacić w serbskich dinarach, a nawet w jakiejkolwiek zachodniej walucie. Obcą walutę (w tym także złotówki) można wymieniać w kantorach, bankach i urzędach pocztowych, a także w większych hotelach oraz biurach turystycznych. W kantorach należy zwrócić uwagę na pobieraną niekiedy prowizję.

Ceny w Czarnogórze zmieniają się w zależności od zapotrzebowania, sezonu oraz miejsca. W okolicach nadmorskich, a tym samym w Barze ceny są zdecydowanie wyższe niż w głębi kraju. Przykładowo chleb kosztuje 0,6 euro, tyle samo 0,5 litra piwa. Za wino zapłacimy około 2,5 euro, a za 1 kg owoców około 1 euro. Wypożyczenie samochodu na 1 dzień kosztuje około 35 euro. Za 1 litr benzyny zapłacimy nieco ponad 1 euro, natomiast za Diesel nieco poniżej 1 euro.

Z Baru zostały uruchomione połączenia promowe do miejscowości Bari we Włoszech. Linie Azurra proponują bilety na pokładzie w cenie od 30 euro, za samochód zapłacimy natomiast 45 euro.


Wycieczki


Będąc w Barze warto wybrać się na wycieczki fakultatywne do takich miejscowości, jak: Kotor, Budva, Cetinje (koszt wycieczki to około 28 euro), Dubrownika (około 30 euro) bądź na rafting po rzece Tara (około 65 euro). Można zwiedzić także Albanię (koszt wycieczki wynosi 28 euro). Warto wybrać się na rafting, gdyż jest to niesamowite przeżycie. Płynie się w najgłębszym kanionie w Europie (do 1300 metrów). Rzeka charakteryzuje się wartkim nurtem, pełnym uskoków, kaskad oraz wirów, stąd też jest cudownym miejscem do organizowania spływów pontonami. W czasie spływu pokonuje się 18 km w czasie około 2 godzin.

Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo - wschodniej Europie. Został on w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć tutaj: cerkiew św. Łukasza z XII wieku zbudowaną podczas panowania Nemaniczów, cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia z 1500 roku, cerkiew św. Mikołaja z przepięknymi, cennymi ikonami, katedrę romańską Św. Tryfona (zawierającą renesansowe wieże z XVII wieku oraz bogaty skarbiec), kościoły, pałace oraz bramy i wiele innych zabytków.

W miejscowości Cetinje warto zobaczyć Orlov Krš - wzgórze na którym znajduje się grób założyciela dynastii Petroviciów - Njegošów (Daniły I) oraz Monaster cetinjski, będący centrum duchowym mieszkańców Czarnogóry. W cerkwi tej są groby znaczących postaci z rodu Petroviciów-Njegošów, natomiast przy ścianie skalnej znajduje się cela z relikwiami Św. Piotra Cetyńskiego.
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-05 21:36:53
3120
0
0
0pkt


adsens 2021-09-26
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593