UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Wenecja » Riwiera Adriatycka » Włochy
Kto z nas choć raz nie marzył o wycieczce do miasta gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału? Wenecja (wł. Venezia) od lat stanowi „obiekt” pożądania wielu turystów, którzy zauroczeni zdjęciami miasta obiecują sobie...
 Kto z nas choć raz nie marzył o wycieczce do miasta gondoli, mostów, kolorowych masek i karnawału? Wenecja (wł. Venezia) od lat stanowi „obiekt” pożądania wielu turystów, którzy zauroczeni zdjęciami miasta obiecują sobie przybycie tutaj choćby na jeden dzień.

O lokalizacji Wenecji można powiedzieć, że jest niezwykła - miasto położone jest na wodzie, tworzone przez zespół wąskich uliczek i wszechobecnych kanałów, które decydują o tutejszym transporcie. Wenecja to nie tylko miasto, ale również gmina w północnych Włoszech, nad Morzem Adriatyckim.


Historia


Historia miasta rozpoczyna się w 452 r. kiedy to grupa uciekinierów osiedliła się w pobliżu dzisiejszej Wenecji. Władzę w rozwijającym się mieście-państwie sprawował wówczas doża (dziś możemy podziwiać m.in. Pałac Dożów), wybierany do pełnienia swojego urzędu dożywotnio. Wenecjaniemal od początku swego istnienia była obszarem wielonarodowościowym oraz stanowiła centrum, które posiadało wpływy w wielu miejscach na obszarze Morza Śródziemnego (Wyspy Egejskie, Cypr, Kreta oraz wiele innych). Wiążąca się z różnorodną kulturą wieloreligijność, stała się punktem zapalnym w sporze z Rzymem, który przerodził się w oficjalny konflikt. Po trwających kilka wieków problemach natury handlowej, Wenecja utraciła swoją dotychczasową mocną pozycję na arenie międzynarodowej. W 1797 r. została zdobyta przez Napoleona i tym samym włączona do państwa austriackiego (na mocy pokoju w Campo Formio w tym samym roku). Dopiero od XIX stanowi część Włoch.


Atrakcje turystyczne


Ciężko wymienić wszystkie atrakcje i zabytki, jakie czekają na turystów po przybyciu do Wenecji. Zasadniczo najwięcej z nich pochodzi z okresu między XIII a XVI w., kiedy miasto rozwijało się najprężniej. Ślady św. Marka, patrona Wenecji, widoczne są niemal na każdym kroku (np. bazylika św. Marka). Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć choć część jego zabytków i niespodzianek.

Spotkajmy się na Placu św. Marka - można najczęściej usłyszeć w Wenecji. To centralne miejsce stanowi punkt orientacyjny, zdawałoby się, że wszystkie ulice prędzej czy później doprowadzą nas właśnie tutaj. Plac św. Marka (Piazza San Marco) związany jest z budową bazyliki św. Marka w IX w., początkowo znacznie mniejszy i podzielony przez jeden z kanałów, kształt obecny uzyskał dopiero w XII w. Wokół placu znajduje się szereg kawiarni, restauracji oraz drobnych sklepików z pamiątkami, obok których wznoszą się największe atrakcje miasta - m.in. bazylika św. Marka z dzwonnicą, wieża zegarowa (Torre dell'Orologio), Pałac Dożów, dwa budynki Prokuracji (Stara i Nowa Prokuracja) oraz łączące je klasycystyczne skrzydło Ala Napoleonica. Skrzydło, stanowiące nie tylko łącznik pomiędzy Prokuracjami, jest przede wszystkim siedzibą kilku ważnych muzeów: Museo Correr (zbiory dotyczące historii miasta), Quadreria (malarstwo weneckie), Museo Archeologoco (Muzeum Archeologiczne), Museo del Risorgimento (eksponaty dotyczą powstania z 848 r.). Bazylika św. Marka znajdująca się niemalże na wszystkich pocztówkach z Wenecji, została wybudowana dla pochowania relikwii ewangelisty - patrona miasta. Świątynia powstała w latach 828-832, w 976 r. spłonęła podczas pożaru. Obecny kształt jest wynikiem odbudowy zakończonej w 1094 r. Wnętrze bazyliki zdobią liczne, cenne mozaiki, rzeźby (z najsłynniejszą - kwadrygą koni z brązu, wykonaną prawdopodobnie w II w. p.n.e.), obrazy, marmurowe kolumny.

Wizytówką miasta jest również Pałac Dożów - równie rozpoznawalny jak Plac św. Marka. Powstała w gotyku budowla służyła przed wiekami za siedzibę władców weneckich, spełniała również funkcje obronne. W pałacu uwagę przyciągają m.in. Schody Gigantów, piękne arkadowe loggie, rzeźby, figury, obrazy, posągi antycznych bogów, freski Veronesego oraz dziedziniec łączący się z bazyliką św. Marka. Na najwyższym piętrze pałacu mieściło się więzienie Piombi, którego „gośćmi” byli m.in. Giacomo Casanova oraz Giordano Bruno.

Charakterystyczna wieża zegarowa przy Placu św. Marka została zaprojektowana przez uzdolnionego Maura Codussiego i powstała na przełomie XV i XVI w. Poza klasycznym odmierzaniem czasu (na szczycie wieży dwóch Maurów (posągi) uderza w potężny dzwon co godzinę) atrakcją jest także zegar astronomiczny, pokazujący pory roku i fazy księżyca.

Pięknie zdobiony jest również trójnawowy kościół San Giorgio Magiorre na wyspie San Giorgio wzniesiony w między 1597 a 1610 r. W jego wnętrzu podziwiać można grobowce dożów oraz drogocenne malowidła, z których najcenniejsza jest Ostatnia wieczerza Tintorettego. Turyści chętnie odwiedzają również niewielką bazylikę Santa Maria Della Salute, wzniesioną po epidemii dżumy, która zdziesiątkowała populację Wenecji. Świątynia projektu Longhena znajduje się przy kanale Grande, w jej wnętrzu można podziwiać m.in. obrazy Tycjana oraz Tintorettego.

Wenecja kojarzy się wszystkim z mostami. Najbardziej znany z nich - Most Westchnień - zbudowany został w 1614 r. To właśnie tędy więźniowie byli prowadzeni do cel. Według legendy (którą w dużej mierze upowszechnili lokalni poeci) skazańcy przechodząc przez most wzdychali za utraconą wolnością oraz ukochanymi kobietami - tak miała powstać nazwa mostu. Drugim, najbardziej rozpoznawalnym po Moście Westchnień, jest Rialto wznoszący się nad Kanałem Grande. Most ma długość 28 metrów i jest siedzibą licznych straganów z pamiątkami - podczas wizyty w Wenecji nie sposób nie przepłynąć gondolą i nie kupić karnawałowej maski.

To tylko mała część zabytków i atrakcji, jakie czekają nas po przybyciu do „miasta na wodzie”. Zagłębiając się w korytarze wąskich uliczek (czasem można się tutaj zgubić) sami poznamy, co jest warte zobaczenia. Niemal na każdym kroku Wenecja urzeka swoją architekturą i specyficznym klimatem.


Noclegi


Biorąc pod uwagę fakt, że Wenecja leży na 118 niewielkich rozmiarów wyspach, na usta ciśnie mi się stwierdzenie, że tutejsza baza noclegowa znacznie wykracza poza normę. Hoteli i tanich pensjonatów mamy tu na pęczki, do tego dochodzą prywatne kwatery, apartamenty, schroniska, itp. Jest więc w czym przebierać. Do tych z „wyższej półki” zaliczyć można luksusowy, nowocześnie urządzony, 5-gwiazdkowy hotel The Excelsior, Venice Lido Resort, Centurion Palace, Metropole, Hotel Danieli czy Hilton Molino Stucky Venice. Zaledwie o gwiazdkę niżej plasują się San Cassino Ca’Favretto, Una Hotel Venezia, Royal San Marco, Bucintoro, Santa Marina, Al Codega. Zdecydowanie tańszy nocleg znajdziemy bez wątpienia w hotelu Florida, Falier, Rivamare, Tivoli, Leonardo, Adua, Al Piccolo, Montepiana, Alex, Casa Boccassini, Biasin, Doni, Rossi - wymieniać można by bez końca, możliwości noclegowe w Wenecji są naprawdę imponujące.


Pogoda


Klimat i pogoda panująca w Wenecji sprzyja zwiedzaniu miasta. Lato nie należy tutaj do upalnych (około 23°C), zimą średnio 4°. Śnieg nie powinien nas zaskoczyć, pada tutaj wyjątkowo rzadko. Większych opadów deszczu możemy natomiast spodziewać się w okolicach października i listopada. Na przełomie jesieni i zimy następuje znaczny wzrost wody w kanałach, które powodują zalanie Placu św. Marka (ustawiane są specjalne podesty, które umożliwiają turystom i mieszkańcom poruszanie się po placu).
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-16 23:39:22
9798
0
0
0pkt


adsens 2021-05-06
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593