UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

Agia Triada » Półwysep Chalcydycki » Grecja
Agia Triada leży w północno zachodniej części półwyspu Akrotiri, należącego do wyspy Krety. Wioska znajduje się po wschodniej stronie miasta Chania, w odległości 16 kilometrów oraz bardzo blisko znanej miejscowości Phaistos. Sama nazwa,...
 Agia Triada leży w północno zachodniej części półwyspu Akrotiri, należącego do wyspy Krety. Wioska znajduje się po wschodniej stronie miasta Chania, w odległości 16 kilometrów oraz bardzo blisko znanej miejscowości Phaistos. Sama nazwa, Agia Triada, wywodzi się od niewielkiego weneckiego kościółka, wzniesionego kilkaset metrów od osady i znaczy "Święta Trójca". Ta spokojna, cicha miejscowość doskonale nadaje się na miejsce wypoczynku po urlopowych szaleństwach w innych częściach wyspy.

Historia

Klasztor Agia Triada został założony w 1612 roku, przez dwóch Weneckich mnichów, braci Jeremiasza i Lavrentio Jagarolona, pochodzących z ważnej wenecko - kreteńskiej rodziny. Dobudowano go na szczycie istniejącego już kościoła, chylącego się ku upadkowi. Prace budowlane trwały od 1611 do 1645 roku, gdy teren ten został zajęty przez Turków. W 1821 roku spalili oni budowlę, którą w latach późniejszych zrekonstruowano. Klasztor posiadał wówczas trzy kopuły, w 1864 roku dodano również do niego dzwonnicę. W XIX wieku tereny należące do klasztoru zaludniły się, powstała szkoła teologiczna, biblioteka i niewielkie muzeum z ikonami. Piękny klasztor przyciąga ludzi spędzających urlop na Krecie; niestety, wewnątrz budowli nie ma pozwolenia na używanie aparatu fotograficznego.

Zabytki

      Osada istniała już w epoce wczesnego brązu, czego dowodami są znajdujące się na jej terenie dwa wczesno minojskie groby okrągłe wraz z komorami grzebalnymi. W późniejszych okresach wzniesiono wspaniałe budynki, takie jak Mały Pałac i Willa Królewska z czasów średnio minojskich. Stary Pałac zniknął z powierzchni ziemi po dużym trzęsieniu, a jego pozostałości nazwano "Pałacem Letnim" Króla Phaistos.
      Tak samo jak we wspomnianym Phaistos, ściany pałacu w Triada udekorowano zdobnymi tynkami zwanymi dadoe, nie zaś popularnymi na tych terytoriach freskami. Budynek posiadał liczne apartamenty, świetliki, kaplice, magazyny, warsztaty, schody, portyki i dziedzińce. Znalezione zostały tu tabliczki z pismem linearnym A. Gliniane pieczęcie naprowadzają na trop funkcjonującej tu przed laty biurokracji, interesujące mogą być również rzeźbione w kamieniu wazy. Najsłynniejsze to Czara Wodza, Waza Bokserska, przedstawiająca sceny walk, zapasów i skoków byka, Waza Żniwna i Ryton.
      Bardziej interesujący w historii Agia Triada jest okres neopałacowy. W czasie budowy rynku wzniesiono tam dwa duże budynki; większy, znajdujący się w środku skrzydła północnego, posiada megaron typu mykeńskiego. Według niektórych podań stanowił on rezydencję Achajskiego zarządcy regionu. Drugi budynek znajduje się bardziej na wschodzie i najprawdopodobniej pełnił funkcje kaplicy.

Wycieczki fakultatywne i plaże

      Półwysep Akrotiri jest doskonałym miejscem na całodzienną wycieczkę fakultatywną - organizatorzy tak ustalają ich plan, by zwiedzający mogli obejrzeć wszystkie najważniejsze miejsca na półwyspie. Możemy zobaczyć zachwycające plaże w Stavros. Jest tu piękna zatoka z krystalicznie czystą, turkusowo szmaragdową, ciepłą wodą. To raj dla romantyków i miłośników natury; w piasku kwitną białe kwiaty, a na skałkach osadza się sól.
      Udajemy się również na wyprawę do klasztoru Agia Triada, do klasztoru Moni Gouvernetou, który otwarty jest jedynie w określonych godzinach oraz do Katholiko, najbardziej starożytnego klasztoru na Krecie, datowanego jeszcze na XI wiek. Podczas jego zwiedzania należy pamiętać o zabraniu ze sobą wygodnego obuwia oraz napojów chłodzących. Ważny jest również odpowiedni ubiór - powinien on zakrywać kolana oraz ramiona. Nasza podróż obejmie także Grobowiec Vanizelosa, z którego roztacza się panoramiczny, zachwycający widok na Chanię.
      Z kolei wycieczka do Aptery jest propozycją dla tych, którzy zamiłowani są w czasach starożytnych. Jej ruiny znajdują się na wschód od Chanii; odchodząc nieco na północ, możemy zwiedzić zatokę Souda, gdzie znajdziemy porty marynarki wojennej. W jej zachodniej części wzniesiono duży cmentarz z ponad tysiącem grobów żołnierzy alianckich (wśród nich spoczywa również Polak, inżynier lotnictwa J. Zbyszyński, w grobie nr 16E), którzy zginęli podczas obrony Krety przed Niemcami w 1940 roku.

Sport i rozrywka

      Sama miejscowość Agia Triada jest niewielka. Aby uprawiać różnorodne sporty i zażyć prawdziwej kreteńskiej rozrywki należy udać się do sąsiadujących z nią miast. Hotele w całym regionie umożliwiają uprawianie standardowych sportów; posiadają siłownie, wypożyczalnie sprzętu czy baseny. Różnego rodzaju deski surfingowe, kajaki czy fotele plażowe możemy wypożyczyć również poza hotelami.
      Po więcej rozrywki możemy udać się do miasta Chania, dawnej stolicy Krety. Jej zabudowa pełna jest weneckich i tureckich pozostałości, w których pobudowano rozliczne tawerny i kafejki. Ponad to, terytoria podlegające temu miastu uznawane są za najbardziej zieloną i ukwieconą część wyspy; znaleźć tu można również liczne pomniki kultury starożytnej. W obecnej stolicy wyspy, Heraklionie, znajduje się interesujące akwarium, Cretaquarium Thalassocosmus zaś w Anopolis możemy bawić się do utraty tchu w parku wodnym - Watercity.

Noclegi

      Najsłynniejszym hotelem w Agia Triada jest hotel Sun Beach - oferty z niego są bardzo atrakcyjne, często możemy trafić na ogłoszenia all inclusive. Polecamy również udać się do pobliskiego Stavros, miejscowości niewielkiej, acz dysponującej dużymi możliwościami noclegowymi. Mamy tu apartamenty Cathrine, znajdujące się w spokojnej okolicy i niedaleko od plaży. Ceny są tu bardzo przystępne, również w ofertach last minute. Są tu także apartamenty Little Bay, znajdujące się w zatoczce Stavros. W poszukiwaniu większych, bardziej luksusowych hoteli radzimy udać się do miasta Phaistos.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

      Półwysep Akrotiri znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Należy on do najcieplejszych regionów w Grecji - średnia temperatura w miesiącach letnich osiąga 29°C, zaś temperatura wody dochodzi do 26°. Pomimo to upał panujący na wyspie nie jest aż tak uciążliwy, jak można by się było spodziewać po tej szerokości geograficznej. Dzieje się tak głównie dzięki wiatrom etezyjskim, występującym od maja do października.
      Zimy na Krecie są wilgotne i deszczowe, ale łagodne - średnia temperatura wynosi wówczas 14°C. Najpewniejszymi miesiącami na spędzenie słonecznych wakacji są wrzesień, lipiec i sierpień. Piękną pogodę mamy wówczas zagwarantowaną.

      Jeżeli masz dość szarej, męczącej codzienności i szukasz czegoś, co choć na chwilę oderwałoby Cię od ponurych rozmyślań, Agia Triada wydaje się wymarzonym miejscem dla Ciebie. Jej magiczna atmosfera i czar pomników historii przeniosą Cię myślami w dawne czasy, a ciepłe plaże zaproszą do długo oczekiwanego wypoczynku. Nie zaskoczą Cię tu ulewne deszcze ani nagłe spadki temperatury - nie martwiąc się o nic, możesz spakować walizki i ruszyć w pełną wrażeń podróż do Grecji!
Powiadom znajomego
Wyślij kartkę
Oceń zdjęcie
0pkt
kategoria
dodany
wyświetleń
komentarzy
ilość ocen
ocena
natura / turystyka
2012-11-16 23:55:53
9438
0
0
0pkt


adsens 2021-05-06
© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593