902 MyTube - śmieszne zdjęcia, automoto, erotyka, imprezka, komputery, natura, pozostałe, reklama, rysunkowe, sławni,...

UWAGA, JEST TO WERSJA BETA, NIEKTÓRE FUNKCJE MOGĄ NIE DZIAŁAC POPRAWNIE

start

login hasło
zapomniałem hasła

automoto

erotyka

imprezka

komputery

natura

pozostałe

reklama

rysunkowe

sławni

sport

święta

z życia

zwierzęta

1 2 3 4 5
...
229 230 231 232 233 234 235 236 237
...
268 269 270 271 272
Strona:
Maskomor

Maskomor

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11562
komentarzy
-
ilość ocen
-
Mamy cię

Mamy cię

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
12882
komentarzy
-
ilość ocen
-
Mały ale wariat

Mały ale wariat

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11039
komentarzy
-
ilość ocen
-
Maleństwo

Maleństwo

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
13192
komentarzy
-
ilość ocen
3
Lądowanie

Lądowanie

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
34235
komentarzy
-
ilość ocen
5
Kurcze co za bajki.. gorsze niż teletubisie

Kurcze co za bajki.. gorsze niż teletubisie

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11980
komentarzy
-
ilość ocen
2
Krzyżówka

Krzyżówka

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11417
komentarzy
-
ilość ocen
1
Koty atakuja

Koty atakuja

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
9120
komentarzy
-
ilość ocen
-
Grzybek

Grzybek

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11324
komentarzy
-
ilość ocen
-
Kocurek

Kocurek

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
9614
komentarzy
-
ilość ocen
1
Chorwacja Środkowa to piękna część Chorwacji, polecana zwłaszcza tym, którzy interesują się architekturą i lubią miasta z bogatą historią, oraz miłośnikom wszelkich twierdz, pałaców i zamków. Dodatkową atrakcją są wina, z których region ten słynie. Kontrast z nadmorską częścią kraju jest wyraźnie widoczny, zwłaszcza po wakacjach spędzonych na riwierze chorwackiej, pełnej plaż, fal idealnych do surfingu i nieustającego słońca. Podczas zachodu można spacerować, mając nad głowami palmy, czy też popijać drinki w nadmorskiej kawiarence. Środek Chorwacji to natomiast spokojne wzgórza, urocze wioski, okalające je winnice, w końcu mnóstwo twierdz i zamków. Centrum stanowi Zagrzeb, stolica Chorwacji. Klimat miasta, a zwłaszcza jego budownictwo przypominają Wiedeń, Kraków, czy Budapeszt. Na zapoznanie się z nim nie wystarczy jeden dzień. Chociaż jeżeli chce się je wyłącznie zwiedzić, to zdecydowanie nie zabraknie atrakcji. To oczywiście nie jedyne miejsce warte uwagi. W odległości niecałych 100 km od stolicy znajduje się zamek Trakoscan, który okala wspaniały park, a widok z niego rozciąga się na piękne jezioro... ale o nim nieco później, gdyż warto poświęcić mu więcej uwagi.


Zagrzeb


Zagrzeb to centrum chorwackiej kultury, jak i stolica kraju, znajdująca się nad rzeką Sawą, przez którą to biegną szlaki komunikacyjne między Austrią oraz Węgrami a Morzem Adriatyckim. Zagrzeb bardzo przypomina Wiedeń, ze względu na architektoniczny kontrast - historia spotyka się tu z nowoczesnością. Wszelkie zabytki zlokalizowane są w tzw. Górnym Mieście (Gornij Grad, na który składają się dzielnice Gradec i Kaptol), natomiast Dolne Miasto (Donij Grad) to już pełna współczesność - nowoczesna architektura, jak i znacznie szybsze tempo funkcjonowania.

Górne miasto to zwłaszcza pozostałości fortyfikacji oraz kościoły. Spośród tych drugich warto zwrócić uwagę na kościół świętej Katarzyny z imponującym ołtarzem z XVIII wieku; katedrę Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, postawioną w wieku XIII na gruzach romańskiego kościoła z XI wieku; kościół świętego Marka (pochodzący z XIII wieku, poza dzwonnicą, która została zrekonstruowana, gdyż oryginalna uległa zniszczeniu w XVI wieku), z charakterystycznymi herbami (jeden z herbów to herb państwa, drugi miasta). Będąc już w tym miejscu, na placu świętego Marka (Markov trg), warto zwrócić uwagę na siedzibę parlamentu (Sabor), która została wybudowana w początkach XX wieku;

Do pozostałych atrakcji, którym należy przyjrzeć się bliżej, można zaliczyć pałac Bana, będący zarówno prezydencką siedzibą, jak i obiektem, udostępnianym wycieczkom, a także muzea (Muzeum Historyczne Chorwacji, Muzeum Miejskie, Muzeum Sztuki, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Archeologiczne). W Zagrzebiu znajduje się także dużo atrakcyjnych pomników - z ciekawszych warto wymienić pomnik świętego Jerzego, który walczy ze smokiem, pomnik Mariji Zagorki (pisarki), czy pomnik Josipa Jelacicia, chorwackiego bana w latach 1848 - 1859 (podczas powstania węgierskiego walczył z Józefem Bemem; pomnik został mu postawiony już w roku 1866, ale został zburzony przez gen. Tito; nowy postawiono w 1991 roku). Pomnik Jalecicia jest dobrym punktem orientacyjnym, bardzo często stanowiącym miejsce spotkań.

Jak jednak na prawdziwe, historyczne miasto przystało, Zagrzeb ma nie tylko wiele zabytków, ale też i legend. Jedną z nich, z którą każdy turysta będzie miał do czynienia, jest legenda związana z kulą armatnią. Tak, jak w Krakowie z wieży mariackiej rozbrzmiewa w południe hejnał, tak w Zagrzebiu, z jednej z wież, będącej pozostałością po dawnej fortyfikacji miasta, wystrzeliwana jest w samo południe kula armatnia. Niegdyś wystrzał oznaczał wezwanie na mszę, dziś stanowi tradycję i jednocześnie tutejszą atrakcję. Legenda głosi, że gdy Turcy przygotowywali się do ataku na miasto, oddano w ich stronę strzał z armaty. Niefortunnie kula trafiła w obiad dowódcy przeciwników. Ten miał tak bardzo się tym incydentem zdenerwować (choć istnieje i wersja mówiąca, że się wystraszył), że postanowił czym prędzej się oddalić, wraz z całym wojskiem. Warto także udać się na szczyt wieży Lotrscak (bo o niej mowa), nie tylko, aby ujrzeć tę XIX-wieczną armatę. Wieża stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta.

Po całodziennym zwiedzaniu, można usiąść w jednej z licznych kawiarni, gdzie otrzyma się zarówno wybrany trunek, jak i coś dobrego do zjedzenia. Oczywiście do dyspozycji są również wszelkiego rodzaju pizzerie, a dla tych, którzy zdecydują się więcej czasu poświęcić na jedzenie - restauracje. Te ostatnie oferują kuchnie całego świata i są zazwyczaj zlokalizowane w centrum stolicy. Jeżeli chce się skosztować miejscowych specjałów, warto rozglądnąć się za restauracjami, które ulokowane na obrzeżach wśród zieleni gdyż zapewniają one niesamowity klimat - nie tylko atrakcje dla podniebienia, ale także możliwość dalszego nasycania się urokami miasta.

Zagrzeb jest bardzo dobrym miejscem na zatrzymanie się w okresie wakacji, np. w opcji all inclusive. Jest tu mnóstwo hoteli, oferujących najwyższy standard. Do dyspozycji gości jest pełna gama apartamentów. Ceny za pokój często jednak przekraczają kwotę 100 euro za dobę. Zatem jeżeli szuka się jedynie bazy noclegowej, lepiej rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi, gdzie nocleg będzie znacznie tańszy. Niższe koszty umożliwia wybór wycieczek w biurze podróży w opcji last minute. Jeżeli na urlop wybierze się czas wakacji, to dodatkową atrakcją niewątpliwie będą Letnie Wieczory Zagrzebskie, podczas których odbywa się mnóstwo koncertów, zarówno muzyki klasycznej, jak i współczesnej. Impreza trwa przez cały lipiec oraz sierpień.


Tuheljskie Toplice


Pośród wzniesień i terenów zielonych leży miasteczko Tuheljske Toplice, które od stolicy Chorwacji dzieli jedynie 40 km. Znane jest ze znajdującego się w nim uzdrowiska z wodami termalnymi. Tuheljskie Toplice to gejzery, baseny, zjeżdżalnie wodne i możliwość skorzystania z hydromasaży. Jest to najlepsze miejsce na rekreację, jak również dobra baza wypadowa. Wycieczki są organizowane na miejscu. 


Sisak


W odległości niecałych 60 km od Zagrzebia leży wielki port rzeczny, Sisak (w starożytności znany jako Siscia). Według legendy wspomnianej powyżej, to właśnie w jego stronę miał się udać turecki przywódca wojskowy po tym, jak z wieży Lotrscak wystrzelona została armatnia kula, przerywająca mu posiłek.

W Sisak szczególną uwagę zwiedzających zwraca kamienny most oraz trójkątna twierdza z wieku XVI (Stari Grad). 


Bjelovar


Na wschód od Zagrzebia leży Bjelovar, miasto, które dopiero w XVIII wieku zyskało znaczącą rolę. Cesarzowa Maria Teresa nakazała postawić na jego obszarze fortyfikacje, czyniąc tym samym z Bjelovaru zaporę, mającą powstrzymać tureckie najazdy. Obecnie miasto znane jest zwłaszcza z corocznego festiwalu (pierwszy odbył się w roku 2003) - BOK (BOKfest), prezentującego najlepiej oceniane sztuki teatralne roku poprzedniego. Repertuar jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej - zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wybrać sztukę dla siebie. Festiwal nie ma stałej liczby dni, gdyż jest ona uzależniona od ilości prezentowanych przedstawień.

W mieście można odwiedzić muzeum, spędzić wieczór w jednej z restauracji, czy kawiarenek, jak również wybrać czynny wypoczynek. Bjelovar gustuje we wszelkich sportach związanych z piłką (piłka siatkowa, nożna, a zwłaszcza piłka ręczna), a okolicę otacza dużo zieleni i wzgórza, idealne na spacery. W czerwcu odbywa się tu Terezijana, festiwal, który wypełniają koncerty i zabawa.

Chcąc spędzić wczasy właśnie w tym mieście, można skorzystać z hotelu znajdującego się w centrum miasta, albo też wybrać się poza miasto. W odległości 10 km od Bjelovaru znajduje się wzgórze, gdzie także można wynająć pokój, zjeść w restauracji, oraz pospacerować po okolicznych lasach. 


Karlovac


Karlovac, podobnie jak Bjelovar, był niegdyś obronną twierdzą, mającą za zadanie ochronę dalszego obszaru przed najazdami tureckimi. Dziś atrakcją turystyczną jest twierdza Dubovac, dająca wspaniały widok na panoramę miasta. Do dyspozycji spacerowiczów pozostaje także duża ilość parków, jak i ogrodów. Dużym atutem miasta jest położenie pomiędzy rzekami (rzeka Kupa, Korana, Mreznica, Dobra).

Karlovac znany jest smakoszom piwa z tego właśnie trunku - Karlovacko Pivo ma wielu entuzjastów i jest eksportowane poza granice kraju.

W mieście jest dużo prywatnych pensjonatów, w których można wynająć pokoje. 


Varazdin


Varazdin, dawna stolica Chorwacji, leży w odległości ok. 80 km od Zagrzebia. Miasto znane jest z piłkarskiego klubu, dużej hali sportowej, ale także znacznej ilości zabytków: kościoły, ratusz z połowy XVI wieku, pałac, wraz z galerią sztuki, czy też muzeum entomologiczne. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Stari Grad - twierdza z XVI wieku. Ze względu na wielokrotne przebudowywanie, obecnie jest połączeniem wszelkich, następujących po sobie stylów - dlatego łatwo zaobserwować tu gotyk, renesans, jak i barok. Nieprzypadkowo Varazdin określa się mianem miasta-muzeum. I wewnątrz twierdzy znajduje się wiele eksponatów, udostępnianych do zwiedzania. Pośród nich można podziwiać organy, wspaniale rzeźbione meble, stół apteczny z wieku XVIII, jak i pamiątki, związane z konkretnymi osobami. Twierdza otoczona jest parkiem, idealnym na leniwe spacery. Stan rozleniwienia można uzupełnić o to, z czego Varazdin jest znany - chorwackie wino. To ono przyciąga równie mocno, jak wszelkie zabytki, znajdujące się w mieście. To właśnie nieopodal Varazdina, pod koniec XVII wieku, jeden z baronów, a zarazem wytrawny znawca wina, założył stowarzyszenie ekspertów tego trunku. Wypracowali oni zasady dotyczące degustacji wina, jak i sposobów jego podawania (schłodzone wino poprzedza ciepłe, lżejsze wino podaje się przed cięższym, jasne najpierw - ciemne po nim).

Jeżeli odwiedzi się miasto we wrześniu, warto wybrać się na jeden z koncertów, odbywających się w pochodzącej z XVII wieku Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zarówno ze względu na akustykę, jak i wspaniałe organy odbywają się tu koncerty w ramach tzw.
Miejsce na reklamę:)
Już się boje

Już się boje

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11025
komentarzy
-
ilość ocen
-
Dużo szczęścia

Dużo szczęścia

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
8741
komentarzy
-
ilość ocen
1
Dużo małej sierści

Dużo małej sierści

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
8826
komentarzy
-
ilość ocen
-
Droga do nieba

Droga do nieba

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11142
komentarzy
-
ilość ocen
-
Daj jeżyczek

Daj jeżyczek

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11421
komentarzy
-
ilość ocen
-
Ciężkie życie

Ciężkie życie

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11137
komentarzy
-
ilość ocen
-
Błotko

Błotko

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11740
komentarzy
-
ilość ocen
-
Babeczka

Babeczka

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
11161
komentarzy
-
ilość ocen
-
Anastasia

Anastasia

kategoria
dodany
2008-05-04
przez
-
wyświetleń
8730
komentarzy
-
ilość ocen
4
Dwie łapki

Dwie łapki

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
9489
komentarzy
-
ilość ocen
-
Czarna dziura

Czarna dziura

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
16580
komentarzy
-
ilość ocen
3
strzelanie ze stringa

strzelanie ze stringa

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11178
komentarzy
-
ilość ocen
2
Tajemnica rozwiązana - nazwa pokemon pochodzi od niego

Tajemnica rozwiązana - nazwa pokemon pochodzi od niego

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11107
komentarzy
-
ilość ocen
2
Tsunami

Tsunami

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
49987
komentarzy
-
ilość ocen
5
Wisiorek

Wisiorek

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11345
komentarzy
-
ilość ocen
2
Mega Bass

Mega Bass

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11448
komentarzy
-
ilość ocen
-

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
12028
komentarzy
-
ilość ocen
-
Krzyk 3

Krzyk 3

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
18930
komentarzy
-
ilość ocen
-
Łapanie ptaszka

Łapanie ptaszka

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11310
komentarzy
-
ilość ocen
-
Spowiedź

Spowiedź

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
26246
komentarzy
-
ilość ocen
-
Most pontonowy

Most pontonowy

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11507
komentarzy
-
ilość ocen
-
Mistrzu

Mistrzu

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
34615
komentarzy
-
ilość ocen
3
Napad

Napad

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
11096
komentarzy
-
ilość ocen
-
Smingus dyngus

Smingus dyngus

kategoria
dodany
2008-05-02
przez
-
wyświetleń
36395
komentarzy
-
ilość ocen
-
1 2 3 4 5
...
229 230 231 232 233 234 235 236 237
...
268 269 270 271 272
Strona:
LOSOWE

kategoria
dodany
2010-04-03
przez
skarpet
wyświetleń
14737
komentarzy
-
ilość ocen
-
Tygrys Bengalski

Tygrys Bengalski

kategoria
dodany
2008-03-10
przez
-
wyświetleń
12758
komentarzy
-
ilość ocen
-
Twoja ostatnie nadziej

Twoja ostatnie nadziej

kategoria
dodany
2010-11-28
przez
-
wyświetleń
7175
komentarzy
-
ilość ocen
-
kosmici zenka próbuja porwać

kosmici zenka próbuja porwać

kategoria
dodany
2009-03-06
przez
skarpet
wyświetleń
22815
komentarzy
-
ilość ocen
3
Życie w Polsce

Życie w Polsce

kategoria
dodany
2013-01-06
przez
-
wyświetleń
9730
komentarzy
-
ilość ocen
-
Uważajcie na rowerzystów :)

Uważajcie na rowerzystów :)

kategoria
dodany
2012-11-11
przez
-
wyświetleń
64837
komentarzy
-
ilość ocen
-
Szkolny bunkier

Szkolny bunkier

kategoria
dodany
2011-01-07
przez
-
wyświetleń
12918
komentarzy
-
ilość ocen
-
Chorwacja, Bułgaria, Czarnogóra - Wakacje, Last Minute

Troche do poczytania

Pani pyta Jasia w szkole:
- Ile jest piec plus piec?
Jasio przebiera rękami w kieszeniach i mówi:
- Jedenaście!

Mama : Balbinko co robicie z Ptysiem w ogrodzie ?
Balbinka : Stosunkujemy sie.
Mama : A to dobrze, bo juz myslalam, ze palicie papierosy.
- Tatusiu, dlaczego ty masz biala skore, mama rowiez ma biala skore,
a ja mam czarna?
- Synku, ciesz sie, ze nie szczekasz, taka byla balanga!

Słonia obleciały komary. On chcąc się uwolnić wlazł do rzeki. Wszystkie komary poleciały do góry , poza jednym.
Nagle słychać z góry glos (do komara ) : " Edek utop skurwysyna !".

Jas i Malgosia siedza w parku na lawce poznym wieczorem, w zamiarach
niedwuznacznych. Dla Jasia jest to pierwszy raz, no i z wrazenia zamiast
Malgosi wsadzil w dziure po seku w lawce... Na to Malgosia :
- Jasiu, walisz w deche!
A Jas :
- Sie wie, fachura! ...

Ojciec stale straszy swojego synka: "Jeszcze raz nie zjesz owsianki, a powiem
policji", "Jeszcze raz zobacze dziury w spodniach, pojde na policje...". Maly
Michal ma tego dosc. Zjawia sie pewnego dnia w komisariacie z rozbitym kolanem
i pyta:
- Czy byl tu moj tato?
- A o co chodzi?
- Czy skarzyl, ze rozdarlem spodnie?
Policjant troche zdziwiony zorientowal sie szybko i mowi z usmiechem:
- Tak, twoj tato byl tutaj.
- W takim razie, ja panu tez cos powiem: moj tato w nocy pedzi bimber w piwnicy!

Na lekcji w Moskiewskiej szkole pani przepytuje dzieci jak uczciły rocznice
rewolucji październikowej. Sierjoza wraz z ojcem był w fabryce i pomagał w
wykonywaniu zadań ponadplanowych. Wania wraz z mama i tata sadzili drzewa w
parku. Wszystkie dzieci już opowiedziały, tylko Sasza nie.
- No, Sasza pochwal się jak uczciliście tą rocznice ?
- Bawiliśmy się z Tata w Armie Czerwona.....
- To bardzo ciekawe, a co robiliście ?
- Poszliśmy do sąsiadki. Tato ja zgwałcił, a ja ukradłem zegarek.

Jest lekcja. Pani bawi sie z dziecmi w zgadywanki. Dzieci zadaja Pani
zagadki, a Pani stara sie odpowiedziec, w miare swych mozliwosci. Przychodzi kolej na Jasia. Jas wstaje i pyta:
"Co to jest: dlugi, czerwony i czesto staje?".
Pani zaczerwieniona na buzi wola:
"Jasiu, jak ty mozesz takie swinstwa..."
A Jas na to radosnie:
"To autobus, prosze Pani, ale podziwiam Pani tok myslenia!"
Znowu jest lekcja i zagadki, jak wyzej. Tym razem Jas pyta:
"Co to jest: dlugi, gietki i prezy sie?"
Pani znowu sie zaczerwienila i gani Jasia, a Jas na to:
"To jest luk!"

- Dlaczego ciagle spozniasz sie do szkoly? - pyta nauczycielka Jasia.
- Bo nie moge sie obudzie na czas...
- Nie masz budzika?
- Mam, ale on dzwoni wtedy gdy ôpië.

- Aniu, czy temu chlopcu, z ktorym dzis bylas na randce, caly czas mowilas:
"nie", tak jak ci kazalam ?
- Tak, mamusiu !
- A co on ci proponowal ?
- Na przyklad pytal:
"Czy nie przeszkadza ci, ze cie tu dotkne ?",
"Czy nie przeszkadza ci, ze tu wloze paluszek ?"...

Syn do ojca:
- Tato, slyszalem ze twoj ojciec byl pojebany...
- Chyba twoj!

© 2006-2020 MyTube.pl | Realizacja: Rafał Nowaczuk
Croatia
Kontakt: maly_swd[małpa]o2.pl lub GG: 6498593